Černé perly z Tahiti

V blankytně modrých lagunách Francouzské Polynésie se rodí velice žádaný šperkařský unikát – černé perly. Ve skutečnosti jejich barva přechází z černé do zelené či stříbrné. Černé perly pěstované ve Francouzské Polynésii se běžně nazývají Tahitské, protože na tomto ostrově je centrum obchodu s nimi.

Čekání trvá i čtyři roky

Černé perly vznikají v pohlavní žláze měkkýše Pinctada margaritifera. Jeho lastura je specifická tmavě zelenou až černou vystýlkou, což ovlivňuje barvu perel. Když se dovnitř škeble dostane cizí těleso, buňky vystýlky se ho snaží izolovat a obalují ho perletí. Proces obvykle trvá osmnáct měsíců, ale někdy se na perlu čeká i čtyři roky.

Černé perly mají v průměru dvanáct až osmnáct centimetrů, což je o něco více, než klasické bílé. Je to dáno velikostí lastury, která může dorůst na délku přes třicet centimetrů a vážit čtyři a půl kila.

Laguny byly skoro vysbírané

Sběr perel na Tahiti začal ve velkém po příchodu Evropanů v devatenáctém století. V důsledku honby za ziskem byly některé laguny téměř vysbírané. Krásně zbarvené jsou i vnitřky lastury, které se také daly zpeněžit. V šedesátých letech minulého století tu vznikla první farma, kde vysadil Jean-Marie Domard pět tisíc ústřic, které do tří let vytvořily tisícovku velmi kvalitních černých perel. Od té doby se pěstování perel v oblasti opět rozšířilo a farmy vznikly i v Austrálii nebo na Seychellách.

Krásu černých perel a výrobků z nich představuje výstava v Muzeu Roberta Wana na Tahiti. 

Zeptejte se nás

Jsme připraveni zodpovědět jakékoliv vaše dotazy. Nejste si jisti vhodností termínu, programu, fyzickou náročností nebo vás zajímá něco jiného? Ozvěte se nám telefonicky, emailem, případně využijte kontaktní formulář.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Získejte přístup ke zlevněným zájezdům a novinkám v katalogu a využijte slevy 500 Kč.