Jsme tu pro vás již od roku 1993
Francouzská Polynésie FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte do ráje se specialisty.
Francouzská Polynésie FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte do ráje se specialisty.
Francouzská Polynésie FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte do ráje se specialisty.
Francouzská Polynésie FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE Proměňte své cestovatelské sny na skutečnost. Cestujte do ráje se specialisty.

Polynéská politika

Kdo vládne Polynésii? Stojí v čele Francouzské Polynésie prezident nebo král? Jaký vliv na ni má dnešní Francie a jaká je politická situace v zemi? 

Polynésie vlajka

Francouzské Polynésie je dodnes částečně autonomní součástí Francie. V zemi vládne demokracie. Polynésie má vlastního prezidenta i vládu, která je složená z koalice politických stran (historicky například Tahoeraa Huiraatira, Tavini Huiraatira, O Porinetia To Tatou Ai'a nebo Tapura Huiraatira). Vládě je svěřena výkonná moc, nijak však nerozhoduje v oblasti spravedlnosti, školství, bezpečnosti a obrany. Tyto oblasti jsou plně v gesci francouzské vlády, kterou na místě zastupuje Vysoký komisař Francouzské republiky pro Francouzskou Polynésii

Legislativní moc si potom dělí vláda se Shromážděním Francouzské Polynésie, které funguje podobně jako náš parlament.

Francouzské Polynésie pravidelně vysílá své dva zástupce do francouzského Národního shromáždění, z nichž jeden zastupuje ostrovy seskupení Leeward, Austral, Moorea-Maiao a nejzápadnější část Tahiti (včetně hlavního města Papeete), druhý reprezentuje střední a východní části Tahiti, Tuamotu-Gambier a ostrovy Marquesas. Francouzská Polynésie má také jednoho senátora ve francouzském senátu.

Polynésie volby

Politiké zemětřesení v letech 2007 a 2008

Dnes je politická situace ve Francouzské Polynésii stabilizovaná, zemi vládne prezident Édouard Fritch (2018). Ještě nedávno tomu ale bylo jinak a prezidenti se v čele státu střídali jako na běžícím pásu. 

K největšímu politickému zemětřesení došlo v Polynésii v roce 2007, kdy se stal prezidentem vůdce hnutí pro nezávislost Francouzské Polynésie Oscar Temaru a nahradil tak svého předchůdce a dlouholetého rivala Gastona Tong Sang, odpůrce separatistických snah. Nově zvolený prezident však nezískal důvěru ve Shromáždění Francouzské Polynésie a jeho vláda padla. Nové volby v roce 2008 vyhrála strana bývalého prezidenta Gastona Tong Sang, který se pak ještě několikrát v čele země vystřídal s Oscarem Temaru a Gustonem Flossem, viz přehled prezidentů, kteří vládli Francouzské Polynésii.

vyberte si zájezd sipky
FIRST MINUTE
Cena včetně tax: 124.990 Kč
délka pobytu:
19 dní

termín:
06.04. - 24.04.2021
2021 Francouzská Polynésie Projeďte s námi 7 ostrovů Francouzské Polynésie v doprovodu toho nejlepšího průvodce - Jiřího Koubka! více zde »
Rezervačně
Obsazeno
Cena včetně tax: 124.990 Kč
délka pobytu:
19 dní

termín:
20.10. - 07.11.2020
2020 Francouzská Polynésie Cestujte s námi na konec světa do této super exotické destinace! Slibujeme, že se pro Vás Polynésie stane životním zážitkem! Zájezd doprovází český průvodce více zde »
Vyprodáno
Cena včetně tax: 129.990 Kč
délka pobytu:
19 dní

termín:
27.10. - 14.11.2020
2020 Francouzská Polynésie Navštivte s námi 7 ostrovů Francouzské Polynésie v doprovodu zkušeného průvodce více zde »